خانه اخبار و مقالات بهترین راه عذرخواهی بر اساس علم

بهترین راه عذرخواهی بر اساس علم

apologize1همه ما تجربه کرده ایم که بعد از یک عذرخواهی صمیمانه، طرف مقابل آن را قبول نکرده است. اکنون علم اینجاست تا به ما کمک کند: بر اساس یک مطالعه جدید، یک عذرخواهی موثر 6 اصل دارد.

محققان دریافته اند که 6 چیز تاثیر یک عذرخواهی را افزایش می‌دهند: ابراز پشیمانی، توضیح این که چه اشتباهی رخ داده است، قبول مسوولیت، اعلام توبه، پیشنهاد جبران و تقاضا برای بخشش.
سرپرست نویسندگان پژوهش و استاد بازنشسته مدیریت و منابع انسانی، آقای روی لویکی از دانشگاه اوهایو می‌گوید: "عذرخواهی واقعا به نتیجه می‌رسد ولی باید مطمئن شوید که هر 6 اصل را رعایت کرده‌اید"
البته در صورتی که زمان ندارید که روی هر 6 اصل کار کنید- بر اساس تحقیقی که در 12 آوریل در مجله مدیریت مذاکره و مناقشه منتشر شده است- محققان دریافته اند که تعدادی از این عوامل وزن بیشتری نسبت به سایر عوامل دارند.
آقای لویکی می‌گوید: "یافته‌های ما نشان می‌دهند که مهم‌ترین عامل یک عذرخواهی قبول مسوولیت است. بگویید تقصیر شماست، شما اشتباه کرده اید."
بر اساس این مطالعه دومین عاملی که بیشترین تاثیر را دارد پیشنهاد جبران اشتباهی است که انجام شده است . آقای لویکی می‌گوید: "این به کسی که شما از او عذرخواهی می‌کنید اطمینان می‌دهد که تعهد می‌دهید که خسارت را جبران کنید."
محققان دریافتند کمترین جنبه از نظر اهمیت تقاضا برای بخشش بود.
در این مطالعه، محققان دو آزمایش مجزا را مجموعا روی 755 نفر انجام دادند.
در آزمایش اول، 333 بزرگسال متن یک عذرخواهی را خواندند که شامل یک، سه یا هر 6 اصل عذرخواهی بود و رتبه دادند که عذرخواهی چقدر موثر، قابل باور و کافی است. پیش از آن، آنها مطلع شده بودند که چه تعداد از عوامل در متن عذرخواهی که می‌خوانند وجود دارد.
در مطالعه دوم، از422 دانش آموز خواسته شد که عذرخواهی هایی را بخوانند که از یک تا 6 اصل را در بر داشت. در این آزمایش به شرکت کنندگان گفته نشد که چه تعداد از عوامل در متن عذرخواهی وجود دارد.
در هر دو آزمایش، محققان دریافتند که هرچه تعداد عوامل عذرخواهی بیشتر باشد، موثرتر ارزیابی می‌شود.
یک خطای پیش بینی شده که محققان به آن توجه کرده‌اند این است که در این مطالعه مشارکت کنندگان فقط متن عذرخواهی را خوانده‌اند، و آن را شخصاً نشنیده‌اند.
آقای لویکی می‌گوید: "مسایلی مانند ارتباط چشمی و بیان متناسب خالصانه در هنگام عذرخواهی رو در رو حایز اهمیت هستند."

Ref: http://www.livescience.com/54406-best-way-to-apologize.html

 

انتشار این مطلب در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 42 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

آخرین مطالب

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!