خانه اخبار و مقالات چرا مادرتان شما را به نام برادرتان صدا می زند؟

چرا مادرتان شما را به نام برادرتان صدا می زند؟

brothernameدفعه ی بعدی که مادرتان شما را به نام برادرتان صدا زد! ، (یا حتی به نام سگ خانگی تان)، دلخور نشوید- یک پژوهش نشان می دهد که او احتمالاً این کار را به این دلیل انجام نمی دهد که فکر می کند شما شبیه آنها هستید.

 

 


بر اساس این پژوهش، این گونه "اشتباه صدا زدن" یا صدا زدن دیگری با نام اشتباه، به وفور اتفاق می افتد.بر اساس این پژوهش که در تاریخ 22 آوریل در مجله حافظه و شناخت به چاپ رسیده است این نام های اشتباه به صورت اتفاقی انتخاب نمی شوند، بلکه از الگوی مشخصی پیروی می کنند.
محققان دریافتند هنگامی که مردم کسی را با نام اشتباه صدا می کنند، مایلند او را با نام کسی که در همان گروه اجتماعی قرار دارد صدا کنند.  یا کسی را با نامی که شبیه به نظر می رسد صدا می کنند. بر اساس این پژوهش، ظاهر فیزیکی کمترین تاثیر را در این اشتباه صدا زدن دارد.
برای این پژوهش، محققان 5 تحقیق بر روی بیش از 1700 نفر از کسانی که گزارش شده بود که با نام اشتباهی صدا زده شده اند و یا کسانی که دیگران را به اشتباه صدا زده بودند، انجام دادند. در تمامی موارد، شرکت کنندگان کسی را که اشتباه صدا می زدند به خوبی می شناختند و یا توسط کسانی به اشتباه صدا زده می شدند که آنها را می شناختند.
محققان دریافتند نام اشتباه معمولا از یک گروه اجتماعی یکسان می آید. به عنوان مثال، اعضای خانواده، عضوی دیگر از خانواده را با نام عضو سومی از خانواده صدا می زدند. بنابراین، ممکن است مادر شما پیش از آن که به اسم شما برسد، اسم همه برادر و خواهرهایتان را صدا بزند. همچنین بر اساس این پژوهش، ممکن است دوستان یکدیگر را با نام دوست دیگری در گروه صدا کنند.
دیوید رابین (David Rubin )، استاد روان شناسی و عصب شناسی دانشگاه دوک و نویسنده اول این پژوهش گفت:  اشتباه صدا کردن "یک اشتباه شناختی است که ما انجام می دهیم، که چیزی را در مورد اینکه ما در نظر داریم چه کسی در گروه باشد، نشان می دهد". ( بنابراین، هنگامی که مادرتان شما را با نام سگتان صدا می زند، فقط نشان می دهد که او "فیدو" را به عنوان عضوی از خانواده می داند.)
محققان دریافتند اسم هایی که مشابه به نظر می رسند نیز معمولا اشتباه گرفته می شوند. به عنوان مثال، ممکن است کسی میشل را با نام مایکل صدا کند، چرا که این اسم به نظر مشابه می رسد.
نکته جالب توجه این است که محققان دریافتند که ظاهر فیزیکی کمترین تاثیر را در اشتباه صدا کردن فرد دارد.
همچنین محققان دریافتند که افزایش سن نیز تاثیری در اشتباه صدا کردن دیگران ندارد. در این پژوهش، آنها هم دانشجویان لیسانس و هم اشخاص بزرگتر را مورد بررسی قرار دادند، و دریافتند که اشتباه صدا زدن در دانشجویان لیسانس درست مانند بزرگترهاست.
محققان این پژوهش را به انسان ها محدود نکرده اند- نام حیوانات خانگی نیز در این بررسی ها بوده است. در 42 مورد، شرکت کننده گزارش داده است که با نام یک حیوان خانگی خوانده شده و یا کسی را به نام یک حیوان خانگی صدا زده است. در همه موارد به جز یکی از آنها، نام حیوان خانگی جایگزین نام یکی از اعضای خانواده شده است.
محققان نوشتند، صدا کردن عضوی از خانواده با نام یک سگ بسیار رایج تر از صدا کردن عضوی از خانواده با نام یک گربه است. این موضوع بیانگر این است که معمولا سگ ها بیشتر از سایر حیوانات خانگی در جمع اعضای خانواده قرار می گیرند.
قطعا، راه ساده تری برای توضیح این پدیده وجود دارد.
سامانتا دفلر(Samantha Deffler) دانشجوی دکترای دانشگاه دوک و سرپرست نویسندگان این پژوهش گفت:  " سگ ها به نام خودشان بسیار بیشتر از گربه ها واکنش نشان می دهند، بنابراین نام آنها بیشتر استفاده می شود. احتمالاً به این دلیل که نام یک سگ بیشتر با تصور افراد از اعضای خانواده یکپارچه می شود".


Ref: http://www.livescience.com/54612-misnaming-family-siblings-pets.html

 

 

انتشار این مطلب در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 66 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

آخرین مطالب

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!