خانه نظریه های جهانی علوم پایه نظریه اَبَرزمان

نظریه اَبَرزمان

abar-zamanدر تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و فلاسفه این بود كه "زمان" پدیده ‌ای است یك بُعدی كه همانند یك خط از گذشته تا آینده امتداد دارد. بر این اساس لحظات، ثانیه‌ ها، ساعت‌ ها، روزها، سال ‌ها و قرن ‌ها پشت سر هم سپری می‌ شوند و به همراه خود تحولات گوناگونی را در سرتاسر كیهان رقم می‌ زنند.

اما مدتی است كه این تصور بشر درباره ماهیت زمان در حال تغییر است چراكه از حدود دو دهه پیش برخی از فیزیكدان‌ ها به این نتیجه رسیده‌ اند كه زمان برخلاف تصور متعارف موجود، یك بُعدی نبوده بلكه همانند یك صفحه، دو بُعدی است!

ایتزاك بارز، فیزیكدان دانشگاه كالیفرنیای جنوبی و كامران وفا، فیزیكدان ایرانی دانشگاه هاروارد آمریكا نمونه‌ هایی از این فیزیكدان ‌ها هستند. این محققان هنگامی كه در حال بررسی مدل‌ هایی از جهان در چارچوب نظریه اَبَرریسمان و نظریه تعمیم یافته آن یعنی نظریه اِم بودند برای نخستین بار با نشانه ‌هایی مبنی بر احتمال وجود یك بُعد زمانی اضافی حاكم بر كیهان مواجه شدند.

اما دو بُعدی بودن زمان، احتمالی بسیار بسیار شگفت ‌انگیز است. اگر زمان همانطور كه تا پیش از این تصور می‌كردیم همانند یك خط راست یك بُعدی باشد در این صورت هر لحظه زمانی روی این خط، یا قبل از یك لحظه مفروض دیگر قرار می‌ گیرد و یا بعد از آن. بدین ترتیب، آینده و گذشته و مسیری كه گذشته را به حال و آینده متصل می‌ كند كاملاً مشخص و تعریف شده خواهند بود و هر مجموعه ‌ای از رویداد ها الزاماً توالی مشخصی خواهند داشت. اما با افزودن یك بُعد زمانی جدید، خط زمان تبدیل به صفحه زمان خواهد شد. مسیر اتصال گذشته به آینده بر روی چنین صفحه‌ ای حتی می ‌تواند همانند یك حلقه باشد و بدین ترتیب در چنین جهانی امكان رفت و آمد و سفر در بُعد زمان اساساً وجود خواهد داشت.

اما شاید از خود بپرسید اگر واقعاً بُعد دوم زمان وجود دارد پس چرا ما متوجه حضور آن نمی ‌شویم؟ همگی انسان‌ ها زمانی متولد می ‌شوند، دوران ‌های كودكی، جوانی، میانسالی و پیری را در امتداد بُعد اول زمان پشت سر می ‌گذارند و نهایتاً از این دنیا می‌ روند بدون اینكه هیچ تجربه ‌ای از بُعد دوم زمان داشته باشند. علت چیست؟

فیزیكدان ‌هایی كه مسأله وجود بُعد دوم زمان را مطرح كرده ‌اند پاسخ جالبی برای این معما پیدا كرده ‌اند. به گفته آنها بُعد دوم زمان در حالت معمول چنان در خود پیچیده است كه در تجربیات روزمره - و حتی در بسیاری از آزمایشات علمی - اصلاً به چشم نمی‌ آید. به بیان ساده‌ تر می ‌توان گفت كه صفحه دو بُعدی زمان در حالت معمول همانند یك فرش لوله شده است كه تنها می‌ توان از درون آن از گذشته به سوی آینده حركت كرد و برای همین هم ما به اشتباه تصور می ‌كنیم كه زمان صرفاً پدیده‌ ای یك بُعدی است كه از گذشته به آینده امتداد دارد.

اما اگر بتوان این فرش لوله شده را از هم باز كرد در این صورت حتی می‌ شود در درون همین لحظه‌ ای كه هم ‌اكنون در آن به سر می ‌برید نیز به مسافرتی ابدی بروید، سفری در امتداد عمود بر جهت سیر زمان! البته برای باز كردن فرش زمان یك شرط اساسی وجود دارد: برای این ‌كار باید بتوانیم مقدار عظیمی انرژی را در حجم بسیار كوچكی متمركز كنیم. به همین دلیل هم برخی فیزیكدان‌ ها معتقدند كه تنها نقاطی در جهان ما كه امكان تمركز این انرژی عظیم و نتیجتاً باز شدن فرش لوله شده زمان در آنها وجود دارد، قلب سیاهچاله‌ ها هستند! 


 oگروه موضوعی ← علوم پایه
oنظریه پرداز ← كامران وفا، ایتزاك بارز
oتاریخ ارایه نظریه ←  1997

انتشار این مطلب در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 46 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

آخرین مطالب

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!