خانه نظریه پردازان نظریه پردازان بزرگ جهان اینشتین بخش اول: دوران کودکی

بخش اول: دوران کودکی

threeآلبرت اينشتين در روز چهاردهم ماه مارس سال 1879 در شهر قديمي و كوچك اولم (1) در كوهپايه‌هاي آلپ و در كرانه رود دانوب به دنيا آمد. قدمت اين شهر كه در جنوب غربي كشور آلمان فعلي واقع است به سده نهم ميلادي بازمي‌گردد.اولم كه زماني يكي از شهرهاي پررونق سوابيا (2) بود در سده شانزدهم به يك دژ بزرگ تبديل شد و در مبارزه اميران پروتستان عليه كليساي كاتوليك و امپراطور شركت كرد. در تاريخ جنگ‌هاي ناپلئوني نيز نام اولم به عنوان محل شكست ارتش اتريش به ثبت رسيده است.

 

 


در زمان تولد اينشتين، اولم هنوز ظاهر يك شهر قرون وسطايي را حفظ كرده بود. خيابان‌هايي تنگ و باريك و مارپيچ در ميان خانه‌هاي شيرواني‌دار كه سايه يك كليساي گوتيك سده پانزدهم با برجي صد و هفتاد متري آنها را در بر گرفته بود. از بالاي برج منظره باشكوهي ديده مي‌شد، حومه پر فراز و نشيب شهر كه تا تپه‌هاي سويس ادامه داشت، كوه‌هاي آلپ سوابيا، كشتزارهاي باواريا (3) و همينطور نماي قلعه ويلهلمزبورگ و دژهاي پيرامون، تالار شهر، بازار، يك كارگاه كوچك ريخته‌گري و چند كارخانه نساجي. سي هزار سكنه شهر را بازرگانان پارچه و چرم، كارگران، صنعتگران، ريخته‌گران، بافندگان و بالاخره سازندگان چپق‌هاي مشهور اولم تشكيل مي‌دادند. اغلب ساكنين اولم يعني دو سوم آنها كاتوليك و يك سوم نيز لوتري بودند اما چند صد يهودي نيز در ميانشان بودند كه كم و بيش به شيوه بقيه زندگي مي‌كردند و خانواده آلبرت نيز يكي از آنان بودند.
در سال 1880 يعني يك سال پس از تولد آلبرت، خانواده اينشتين به مونيخ نقل مكان كرد و درآنجا هرمان اينشتين (پدر آلبرت) با همكاري برادرش ياكوب يك كارگاه وسائل برقي داير كردند. آلبرت پنج ساله بود كه خانواده اينشتين كار خود را از سطح كارگاهي ارتقاء داده و كارخانه‌اي كوچك را در حومه مونيخ براي توليد دينام، لامپ قوسي و ابزارهاي اندازه‌گيري راه‌اندازي كرد.
هرمان اينشتين عشق به طبيعت را در وجود فرزندان خود پرورش داده بود. اعضاء خانواده عادت داشتند در روستاهاي سرسبز اطراف مونيخ گردش كنند و عده زيادي از خويشان هم در اين گردش‌ها شركت مي‌كردند. درضمن، اين خانواده به موسيقي و ادبيات كلاسيك آلمان نيز عشق مي‌ورزيدند.
ياكوب، عموي آلبرت نيز با آنها زندگي مي‌كرد. او مهندس خوبي بود. هم‌او بود كه آلبرت را به رياضيات علاقه‌مند كرد. هر دو برادر كارخانه وسائل برقي را با هم اداره مي‌كردند. هرمان به امور مالي و ياكوب به كارهاي مهندسي مي‌رسيد اما هيچكدام تاجر خوبي نبودند و از اين رو خانواده آنها هيچ‌گاه روي رفاه مالي را به خود نديد.

پي‌نوشت:
1- Ulm
2- Swabia
3- Bavaria

انتشار این مطلب در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

آخرین مطالب

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!