خانه نظریه پردازان نظریه پردازان بزرگ جهان نیكوس پولانزاس

نیكوس پولانزاس

nicos-poulantzasنیكوس پولانزاس كه در 21 سپتامبر 1936 در آتن یونان به دنیا آمد مهمترین و با نفوذترین ماركسیست نظریه پرداز دولت و سیاست در دوره پس از جنگ جهانی دوم شد.

پدرش استاد دانشگاه و یكی از شخصیت های برجسته جامعه یونان بود. او كه دانش آموزی استثنائی بود در كودكی به زبان فرانسه تسلط یافت و در 1953 به سن هفده سالگی درجه معادل لیسانس گرفت. بعد وارد دانشگاه حقوق آتن شد و در 1957 از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. از آنجا كه رشته حقوق را برای این برگزیده بود كه فرصت تحصیل فلسفه و علوم اجتماعی را برایش فراهم می كرد در این رشته با درجه بالائی فارغ التحصیل نشد. هر چند در دوره ای در جناح چپ سیاسی كم و بیش فعال بود اما هنوز ماركسیست نشده بود. بعد از چهار سال خدمت در نیروی دریایی یونان به كانون وكلا راه یافت اما در عمل هرگز كار حقوقی نكرد. به جای آن برای ادامه تحصیل به خارج از كشور رفت و روانه پاریس شد.
پولانزاس در 1960 به سوربون راه یافت و با عنوان مطلوب دستیار آموزشی تا سال 1964 در آنجا به تدریس حقوق پرداخت.در همین سال رساله دكترایش را تكمیل كرد و در ضمن در حیات فكری فرانسه فعالانه شركت می كرد و با شخصیت هایی چون ژان پل سارتر و سیمون دوبوار پیوندهای نزدیكی برقرار كرد.در 1966 با یك داستان نویس جوان به نام آنی لك لر ازدواج كرد و در 1970 از او صاحب یك دختر شد.
پولانزاس در دهه های 1960 و 1970 بیش از پیش درگیر اندیشه ماركسیست و فعالیت سیاسی شد. او هر چند كه در فرانسه ماندگار شد و افكارش تحت تاثیر حیات فكری فرانسوی شكل گرفت ولی پیوند هایش با یونان را همچنان حفظ كرده بود. پولانزاس درباره رویدادهای روز دریونان قلمفرسائی می كرد و كارت عضویت حزب كمونیست یونان را بدست آورده بود. اما به گفته جسوپ او با چشمهای فرانسوی در برابر رویدادهای یونان واكنش نشان می داد.
در اواخر دهه 1960 نوشته های پولانزاس توجه جهانیان را به خود جلب كرد. او دریك دانشگاه تجربی فرانسه نیز به آموزش جامعه شناسی پرداخت. طی دهه های 1960 و 1970 آثار گوناگونی از خود به چاپ رساند و در حیات سیاسی یونان و نیز فرانسه سخت فعال شده بود. پولانزاس در 3 اكتبر 1979 خودكشی كرد. در زمان مرگش آثارش توجه جهانیان را به خود جلب كرده و به عنوان یكی از مهمترین چشم اندازهای نوماركسیستی شناخته شده بود.


 

o گروه موضوعی ← علوم  انسانی
o نظریه های ارایه شده ← نظریه دولت
o تاریخ (ارایه نظریه یا بازه زندگی) ← 1936-1979

انتشار این مطلب در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-کوانتوم
انرژی نه کمیتی پیوسته بلکه کوانتیده است: یعنی به شکل...
نظریه-تله‌-پاتی-i
بخش نخست: تله پاتی پدیده و قابلیتی است كه اكثر ما...
نظریه-تله‌-پاتی-ii
بخش دوم: انواع تله پاتی‌‌‌تله پاتی از یك دیدگاه به سه...

آخرین مطالب

چرا-مادرتان-شما-را-به-نام-برادرتان-صدا-می-زند؟
دفعه ی بعدی که مادرتان شما را به نام برادرتان...
چرا-مردم-به-خاطر-گرفتن-سلفی،-زندگی-خود-را-به-خطر-می‌اندازند؟
با توجه به شیوع عکس های سلفی و برخی اتفاقات...
مطالعات-نشان-می‌دهند-که-رفتار-پر-خطر،-واگیردار-است
مطالعات نشان می‌دهد که رفتارهای پرخطر نیز مانند خندیدن و...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!