خانه نظریه پردازان نظریه پردازان هزاره سوم ادوارد دوبونو

ادوارد دوبونو

debonoادوارد دوبونو در19 می سال 1933 در مالت متولد شد. تحصیلات وی در کالج سنت ادوارد و سپس دانشگاه مالت طی دوران جنگ جهانی دوم سپری شد و وی از این دانشگاه در رشته ی پزشکی فارغ التحصیل گردید. پس از آن وی به دانشگاه آکسفورد رفت و مدرک افتخاری در رشته های روانشناسی، علوم طبیعی و نیز دکترای فلسفه را از این دانشگاه دریافت کرد. او همچنین دارای مدرک دکترا از دانشگاه کمبریج و مدرک DPhil در پزشکی از موسسه ی سلطنتیِ تکنولوژی ملبورن است.


در حال حاضر او در دانشگاه های مالتا، پرتوریا، Central England و دانشگاه شهر دوبلین تدریس می کند. او همچنین عهده دار کرسی تفکر در دانشگاه تکنولوژی پیشرفته در فونیکس آمریکاست.
ادوارد دوبونو را به عنوان نویسنده و متفکر می‌شناسند. عمده فعالیت‌های او در زمینه‌ي شیوه‌های فکر کردن و آموزش تفکر خلاق است. او توانایی فکر کردن را یک مهارت و در واقع مهم‌ترین مهارت انسانی می‌داند و معتقد است فکر کردن مهارتی آموختنی است و نباید آن را با هوش اشتباه گرفت. دوبونو در کتاب من درست می‌گویم، تو غلط از آغاز رنسانسی نوینی در تاریخ بشر سخن می‌گوید. او توضیح می‌دهد که رنسانس اول با کشف دوباره‌ي یونان باستان آغاز شد، دومین رنسانس به زعم او از عقاید متفکران یونان باستان نظیر افلاطون، ارسطو و سقراط عبور خواهد کرد و برای چیزهایی نظیر «تفکر ادراک محور و خلاق»، «کشف و شهود» و «آفرینش» اهمیت بیشتری قايل خواهد شد. او پایه‌گذار مفهومی به نام تفکر جانبی است که به نظر او سنگ بنای رنسانس دوم محسوب می‌شود. دوبونو کتاب‌های بسیاری در این زمینه نگاشته که تاکنون به زبان‌های متعددی ترجمه شده‌است. وی در همایش‌هایی در دانشگاه‌های آکسفورد، لندن، کمبریج و هاروارد به عنوان سخنران حضور داشته است. نام بسیاری از موسسات، نهادها و شرکت‌های بزرگ در فهرست شرکت‌هایی که در حال حاضر از روش‌های دوبونو استفاده می‌کنند به چشم می‌خورد.
او بیش از 57 کتاب نوشته که به بیش از 34 زبان ترجمه شده است، و جوایز متعددی نیز دریافت کرده است.


oگروه موضوعی ←علوم انسانی
oنظریه‌های ارائه شده ←نظریه تفکر جانبی
oتاریخ (ارایه نظریه یا بازه زندگی) ←متولد  1933 میلادی

انتشار این مطلب در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 100 مهمان و یک عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

آخرین مطالب

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!