خانه نظریه پردازان نظریه پردازان هزاره سوم نسیم نیکولاس طالب

نسیم نیکولاس طالب

talebپژوهشگر و نویسنده ی لبنانی – آمریکایی، متولد 1960 در لبنان است. والدینش لبنانی های ارتودوکس یونانی، و دارای تابعیت فرانسوی بودند. پدر وی فیزیکدان، تومور شناس و پژوهشگر در حوزه ی انسان شناسی بود و هر دو خاندان پدری و مادری وی، در حوزه ی سیاست فعال بودند.


طالب مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشدش را در علوم از دانشگاه پاریس گرفت. او همچنین دارای مدرک MBA از دانشگاه پنسیلوانیا و دکترا در رشته ی Management Science از دانشگاه پاریس است. وی همچنین به جز عربی، انگلیسی و فرانسه  با زبان های متعددی نظیر ایتالیایی، اسپانیایی، یونانی کلاسیک، لاتین، آرامی و عبری باستان آشنایی دارد. وی پس از مدتی کار تجاری، در کنار این فعالیت، در حوزه های نظری احتمالات و عدم قطعیت متمرکز گردید که حاصلِ آن، در کنار مقالات متعدد، به طور خاص دو کتاب قوی سیاه ( 2007 تا 2010 ) و Antifragile ( 2012 ) بوده است. تمرکز کاری وی در حوزه ی پژوهشی بر مقولات "تصمیم سازی تحتِ شرایطِ عدم قطعیت" و مسایل فلسفی و فنی در زمینه ی احتمالات و فرااحتمالات بوده است. به طور خلاصه می توان تمرکز پژوهشیِ او را در این مقوله خلاصه کرد : "در جهانی غیرِ قابلِ ادراک چه باید کرد. "
در کتابِ قوی سیاه او به این مقوله می پردازد که ما هرگز نبايد امكان يا اهميت رويدادهاي نادر و غيرقابل پيش‌‌‌بيني را ناديده بگيريم. او در این مورد با استفاده از مثال قوی سیاه چنین می گوید :
" قبل از اينكه اروپايي‌‌‌ها استراليا را كشف كنند، هيچ دليلي وجود نداشت تا باور كنيم قوهايي به رنگي غير از رنگ سفيد هم مي‌‌‌توانند وجود داشته باشند. اما با كشف استراليا، قوهاي سياه در آنجا ديده شد و در باورهاي خويش تجديدنظر كرديم. ايده من در كتاب قوي سياه اين است كه مردم را مجبور سازم درباره ناشناخته‌‌‌ها و قدرت و صلابت ناشناخته‌‌‌ها تفكر و تامل كنند، خصوصا دسته معيني از رويدادها كه نمي‌‌‌توانيم به تصور و خيال درآوريم، اما مي‌‌‌توانند هزينه بسيار زيادي برايمان داشته باشند: رويدادهاي نادر، اما با تاثيري عظيم."
وی در حال حاضر همچنین استاد موسسه ی پلی تکنیکِ دانشگاه نیویورک است.


 


oگروه موضوعی ←علوم انسانی
oنظریه‌های ارائه شده ←نظریه قوی سیاه
oتاریخ (ارایه نظریه یا بازه زندگی) ←متولد  1960 میلادی

انتشار این مطلب در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

آخرین مطالب

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!