خانه نظریه پردازان نظریه پردازان هزاره سوم کامران وفا

کامران وفا

c-vafaکامران وفا در سال ١٣٣٨ خورشیدی در تهران زاده شد و تحصیلات خود را تا پایان دوره دبیرستان در تهران گذراند. وی در سال ١٣۵٦ خورشیدی و یک سال پیش از انقلاب ایران به اخذ دیپلم متوسطه از دبیرستان پسرانه البرز نایل آمد و سپس برای ادامه آموزش عالی به آمریکا سفر کرد.


کامران وفا پس از آن که در سال ١٩٨١ - سال ١٣۵٩ خورشیدی - لیسانس خود را در رشته فیزیک و ریاضی از انستیتوی تکنولوژی ماساچوست دریافت کرد، برای تحصیل در رشته دکترا به دانشگاه پرینستون رفت و تحت نظارت ادوارد ویتن یکی از پر آوازه ترین دانشمندانی که گروهی وی را جانشین آلبرت اینشتاین می دانند، در سال ١٩٨۵ میلادی -١٣٦٣ خورشیدی -  به اخذ درجه دکترا نائل آمد.
پروفسور دکتر کامران وفا در حال حاضر دارای کرسی استادی تدریس علوم در دانشگاه هاروارد، یکی از مشهورترین و معتبرترین دانشگاه های جهان است.
چهارچوب اصلی پژوهشی وی، نظریه ریسمان است که بیش از حدود ٤ دهه از مطرح شدن آن نمی گذرد. نظریه ای که فناوری ریاضی گسترده ای را طلب می کند. در واقع حتی بیشتر ریاضیات مورد نیاز نظریه (تئوری) ریسمان هنوز کشف هم نشده است. نظریه ریسمان یکی از انتزاعی ترین محدوده ها در علم فیزیک است.
دکتر کامران وفا پژوهش های متعددی در زمینه نظریه ریسمان انجام داده است که هدف آن از آشکار کردن قوانین فیزیک حاکم بر مقیاس زیر-اتمی گرفته تا بزرگترین مقیاس کیهانی است. علاوه بر آن دکتر وفا تحقیقاتی نیز در زمینه ارتباط بین ذرات بنیادی و علم هندسه به عمل آورده است.
پروفسور دکتر کامران وفا در ٢٨ آوریل ٢٠٠٩ میلادی - ٨ اردیبهشت ١٣٨٨ خورشیدی – به عنوان عضو جدید آکادمی ملی علوم در آمریکا برگزیده شد.
کسانی که به دلیل دست آوردهایشان در علوم و پژوهش های بدیع و مبتکرانه مورد شناسائی قرار می گیرند؛ به عضویت این  آکادمی انتخاب می شوند.
این آکادمی در ٨ مارس سال ١٨٦٣ میلادی – ١٧ اسفند سال ١٢٤١ خورشیدی -  با توجه به قانونی که کنگره آمریکا  آن را تصویب کرد، با امضای آبراهام لینکلن رئیس جمهوری وقت آمریکا تاًسیس شد.
بر طبق قانون، تاًسیس این آکادمی برای آنست که بتواند در مقام یک مشاور رسمی به دولت فدرال در زمینه های علوم و تکنولوژی عمل کند.
آکادمی ملی علوم آمریکا که مقر آن در واشنگتن است، متشکل از دانشمندان و مهندسینی است که خود را وقف پیشبرد و تقویت علوم و بکارگیری آن در خدمت مردم می کنند.
انتخاب به عضویت آکادمی ملی آمریکا، یکی از بالاترین افتخاراتی است که به یک دانشمند تعلق می گیرد. آکادمی ملی علوم حدود ٢١٠٠عضو و ٣٨٠ عضو وابسته خارجی دارد، اعضایی که تا به حال ٢٠٠ جایزه نوبل را از آن خود کرده اند.
پروفسور وفا همچنین یکی از معتمدان شبکه ایرانیان برای دانش و اختراع است.

 oگروه موضوعی ←علوم پایه
oنظریه‌های ارائه شده ←فرضیه گوپاکومار-وفا ، نظریه اِف
oتاریخ (ارایه نظریه یا بازه زندگی) ←متولد  ١٣٣٨ خورشیدی (1960 میلادی)

انتشار این مطلب در:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

آخرین مطالب

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!