خانه نظریه های جهانی علوم انسانی

ایده آلیسم

انگارگرایی ، ایدئالیسم ، تصورگرایی ، مثل گرایی ، مینوگرایی ؛ گرایش به اینکه جهان خارج بیانی از ذهنیات انسانی است و سازمان ها و پدیده های اجتماعی بر اساس میزان تطابق آنان با ایده ها سنجیده می شوند . بر اساس آن ، عقاید بصورت مستقل و جدا از اشیاء و اعمال یا کیفیات مربوط به آنها بصورت عینی  وجود  دارند.

مطالعه بیشتر...

هرمنوتیک

تأویل یا هرمنوتیک؛  تفکیک روش علوم انسانی و اجتماعی از علوم طبیعی است. آنان روش علوم تفکری را تفسیر گرایی می دانند. این نظریه برای تفسیر و ادراک  عمل نیت مندانۀ کنشگران با توجه به کلیت آن ، در اواخر قرن نوزدهم شکل گرفت.

مطالعه بیشتر...

دیدگاهی درباره رئیس جمهور

مطالعه بیشتر...در نظریه دموکراسی و مردم سالاری، انتخاب رئیس جمهور از جمله نقاط تاثیرگذار و کلیدی در سیستم حاکمیت است، مقاله پیش رو شاخصه ها و ملاکهای رئیس جمهور برتر را از دیدگاه ایلیا «میم» معلم بزرگ تفکر بیان می کند. توضيح اینکه این دیدگاه طی گفت و گویی در آستانه انتخابات رياست جمهوري ایران (در سال 1384) در نشريه حركت دهندگان به چاپ رسيد و انتشار آن منجر به تعطيلي نشريه مذكور شد.

 

 

 

مطالعه بیشتر...

مردم سالاری

مردم سالاری ؛ طرفداری از نظام سیاسی با حکومت مردم بر مردم که به شهروندان اجازۀ  مشارکت گرایی سیاسی می دهد و  نقش های سیاسی  بر اساس  آراء  عمومی  انتخاب می شود . دموکراسی  مجموعه ای از  عناصر سازمانِ ایدئولوژیکی ، نهادی و جامعه شناختی  است که در  تشکیل حکومت کشوری معین ، طی دوره ای مشخص همکاری می کنند .  دموکراسی بر اصلِ حاکمیت ملت ( البته بواسطۀ نمایندگان ) ، آزادی بیان و عقاید و در نتیجه بر امکان  ابراز  مخالفت با قدرت حاکم مبتنی است . دموکراسی وظیفه دولت را حفظ برابری حقوق مردم و ایجاد همگرایی در ملت می داند .

مطالعه بیشتر...

جامعه شناسی معرفت مانهایم

مطالعه بیشتر...جامعه شناسی معرفت به منزله ی حوزه ای جدی، مستقل و قدرتمند از دانش بشری، تا دهه هفتاد قرن بیستم حضور چندانی در مباحث و مناقشات فیلسوفان نداشت. اما از اوایل دهه هفتاد بسیاری از فلاسفه بطور روز افزون به این حوزه توجه کردند و جامعه شناسی معرفت با سرعت اعجاب آوری در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی پروار و پر نظریه گردید.

مطالعه بیشتر...

نظریه مبادله ریچارد امرسون - رویکرد شبکه مبادله

مطالعه بیشتر...ترکیب نظریه مبادله و تحلیل شبکه یک مرحله بسیار مهمی در نظریه جامعه شناسی مدرن را نشان می دهد. طرحهای قیاسی سست و بی بنیان جرح هومنز و دیگران به طور قابل مقایسه ای جای خود را به دقت در ساختن قیاسها از اصول رفتارگرایی داده بود. 

مطالعه بیشتر...

اگزیستانسیالیزم

مطالعه بیشتر...اگزیستانسیالیسم (Existentialism) جریانی فلسفی و ادبی است که پایه آن بر آزادی فردی، مسوولیت و نیز عینیت گرایی است. از دیدگاه اگزیستانسیالیستی، هر انسان، وجودی یگانه‌است که خودش روشن کننده سرنوشت خویش است.

مطالعه بیشتر...

پيوند تمدنها

مطالعه بیشتر...انسان بدون پيوند قادر به ادامۀ حيات نيست... تمدنها نيز همين مسير را رفته اند و خواهند رفت و حال که به بلوغ خود رسيده اند (آنها که پيش از اين نرسيده اند) زمان پيوند آنهاست...جهت گيري جهان به سمت صلح بزرگ است...

مطالعه بیشتر...

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-کوانتوم
انرژی نه کمیتی پیوسته بلکه کوانتیده است: یعنی به شکل...
نظریه-تله‌-پاتی-i
بخش نخست: تله پاتی پدیده و قابلیتی است كه اكثر ما...
نظریه-تله‌-پاتی-ii
بخش دوم: انواع تله پاتی‌‌‌تله پاتی از یك دیدگاه به سه...

آخرین مطالب

چرا-مادرتان-شما-را-به-نام-برادرتان-صدا-می-زند؟
دفعه ی بعدی که مادرتان شما را به نام برادرتان...
چرا-مردم-به-خاطر-گرفتن-سلفی،-زندگی-خود-را-به-خطر-می‌اندازند؟
با توجه به شیوع عکس های سلفی و برخی اتفاقات...
مطالعات-نشان-می‌دهند-که-رفتار-پر-خطر،-واگیردار-است
مطالعات نشان می‌دهد که رفتارهای پرخطر نیز مانند خندیدن و...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!