خانه نظریه های جهانی علوم انسانی

ایده آل گرایی، غرق شدن در آنچه “باید” به جای آنچه “هست”

مطالعه بیشتر...انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی ، مینوگرایی ؛ گرایش به اینکه جهان خارج بیانی از ذهنیات انسانی است و سازمان ها و پدیده های اجتماعی بر اساس میزان تطابق آنان با ایده ها سنجیده می شوند . بر اساس آن ، عقاید بصورت مستقل و جدا از اشیاء و اعمال یا کیفیات مربوط به آنها بصورت عینی  وجود  دارند.

ایده آلیست ها از نظر اخلاق و رفتار انسانی ، در بالاترین سطح اخلاقیات و امور معنوی قرار دارند . آنان فرض می کنند مردم از شعور بالایی برخوردارند و بدین گونه مشکلاتی را برای خود بوجود می آورند . این آیین فلسفی توسط افلاطون (427-347ق.م) فیلسوف یونانی و گئورگ ویلهلم فردریش هگل ( 1770-1831) فیلسوف آلمانی ارئه شد .

جامعه شناسی،علمی ایده آلیستی

در جامعه شناسی ، این اصطلاح گاه در وصف مواضعی مانند اعتقاد به اصالت تعاملات نمادین بکار می رود که بر اساس آن ، واقعیت اجتماعی خارجی نمی تواند مستقل از تعاملات روزمره و ذهنیت عاملان اجتماعی وجود داشته باشد. براساس ادعای مارکسیست ها ،جامعه شناسی،علمی ایده آلیستی است زیرا نقش علّی شرایط عینی اقتصادی را کم اهمیت می داند. این مکتب به آرمان ، تصور و تخیل بیش از تقلید طبیعت اهمیت می دهد . ایده آلیسم مبتنی بر آنست که اندیشه و تصور ارزشی اساسی در باب حقیقت دارد .

در علوم سیاسی ، مکتبی در روابط بین الملل است که در آن بر اهمیت ارزش های اخلاقی، هنجارهای حقوقی، بین الملل گرایی و هماهنگی منافع به عنوان اصول راهنمای سیاستگذاری خارجی تأکید می شود .

ایده آل گرایی در هنر

این گرایش در هنرهای زیبا به سبکی اطلاق می شود که هنرمند در آن اشیاء را چنانکه می خواهد تجسم می کند نه آن گونه که در واقعیت هست . به گفتۀ  ای.اچ.کار  نقاد این مکتب، اشتباه اصلی ایده آلیسم تمایل آن به افراط در اندیشۀ خیالپردازانه به بهای بی توجهی به تحلیل جدی تجربی است تا جایی که ویژگی شاخص ایده آلیسم، آنست که در آنچه باید باشد چنان غرق می شود که آنچه را که بوده و هست ، نادیده می گیرد. به نظر کار ،تأکید شدید بر اصول انتزاعی بجای واقعیات عینی باعث ناتوانی در درک و کنترل رویدادهای بین المللی بین جنگ های جهانی اول(1914-1918) و دوم (1939-1945) شد .

ایده آل گرایان تاریخ

 جان لاک (1632-1704) فیلسوف انگلیسی، ژان ژاک روسو (1712-1778) فیلسوف و جامعه شناس فرانسوی ،یوهان گوتلیب فیشه (1762-1814) فیلسوف آلمانی ، ساموئل تایلور کالریج (1772-1834) شاعر و فیلسوف انگلیسی ، فردریش ویلهلم ژوزف شلینگ (1775-1854) فیلوسف آلمانی ،جان استوارت میل (1806-1873) فیلسوف و اقتصاد دان انگلیسی و فرانسیس هربرت برادلی(1846-1924) فیلسوف انگلیسی ایده آلیست بودند. آیده آلیسم در مقابل رئالیسم ، فرامدرنیسم ،ماتریالیسم و مارکسیسم قرار دارد.

oگروه موضوعی ← علوم انسانی
oنظریه پرداز ← افلاطون/گئورگ ویلهلم فردریش هگل
oتاریخ ارایه ← قرن چهارم پیش از میلاد/قرن نوزدهم

Idealism

نظریه جامعه شناختی نظام ها

مطالعه بیشتر...در حالی كه نظریه كنش به نسبت اوجش در دهه 1930 و اوایل 1940 افول كرده است، نظریه نظام ها طی كمتر از دو دهه، خوش درخشید ولی دولت مستعجل بود. نظریه نظام‏ ها كه در دهه‏ های 1960 و 1970 اوج گرفت و سپس سقوط كرد، ‌هنوز آن انتظاری را كه طرفداران اولیه‏ اش داشتند برآورده نكرد و شاید هرگز نكند. 

مطالعه بیشتر...

نظریه فمینیسم

مطالعه بیشتر...نظریه عمومی‏ فمینیستی معاصر منبع الهام برای تحول هرگونه نظریه فمینیستی جامعه ‏شناختی به شمار می ‏آید.

مطالعه بیشتر...

نظریه جامعه شناختی كنش

مطالعه بیشتر...همین چند سال پیش، هر كتابی درباره نظریه جامعه‏ شناسی توجه بسیاری را به نظریه كنش اختصاص می‏ داد. اما امروزه، توجه به نظریه كنش فروكش كرده است.

مطالعه بیشتر...

نظریه جامعه شناختی ساختاری

مطالعه بیشتر...یكی از جالب‏ ترین تحولات سالهای اخیر، توجه دوباره به نظریه ساختاری بوده است كه در واقع، بازگشت به ریشه ‏های جامعه ‏شناسی و مفهوم واقعیت‏ های اجتماعی دوركیم به شمار می ‏آید.

مطالعه بیشتر...

مکتب شیکاگو

مطالعه بیشتر...مکتب جامعه شناختی شیکاگو ویژگی های مشخص گوناگونی داشت. یکی از ویژگی هایش ارتباط قوی آن با مذهب بود. برخی از اعضای این مکتب خودشان کشیش بودند و برخی دیگر کشیش زاده.

مطالعه بیشتر...

شعور و شعورسالاری

مطالعه بیشتر...هر كسی در اصل خودش است اما چون زندگی اكثر ما از نوع اصلی اش نیست پس خودمان نیستیم بلكه غوطه ور در نقش‌ها و نقاشی‌ها هستیم... اسم حقیقی خود را پیدا كن. راه آن این است كه دل به آسمان بزن و خودت باش. حقوق دیگران را رعایت كن اما خودت باش...

مطالعه بیشتر...

خرد گرایی

راسیونالیسم ، عقل گرایی ، عقلانیت گرایی ؛ گرایش به این که  عقل  بر  همه چیز برتری دارد و باید بر اساس آن منافع را به حداکثر و هزینه ها را به حداقل رساند . این تفکر در قرن شانزدهم رایج شد . قبل از آن در خصوص فلاسفه و برخی حکمای متافیزیک بکار می رفت که در استدلال عقلی بجای مشاهدات تجربی بدنبال حقیقت بودند .

مطالعه بیشتر...

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 229 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

آخرین مطالب

نظریه-ابرزمان
در تمامی طول تاریخ اندیشه همواره تصور فیزیكدان ‌ها و...
تصویرسازی-ذهنی-و-درمان-بیماری-ها
تصویرسازی ذهنی ؛ در طول هر روز هزاران فکر به...
ایده-آل-گرایی،-غرق-شدن-در-آنچه-“باید”-به-جای-آنچه-“هست”
انگارگرایی ، ایده آل گرایی ، تصورگرایی ، مثل گرایی...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!