خانه نظریه های جهانی علوم انسانی

نظریه هرمنوتيك


هرمنوتيك دانش يافتن معني هاي گوناگون از يك متن و تأويل متن است . . .

اريستو بولوس، فيلسوف قرن دوم قبل از ميلاد، از خانواده كاهنان برخاست و تفسير فلسفي از تورات را پايه گذاشت. هدف او نشان دادن همسويي كتاب مقدس با حقايق فلسفي بود و به اين ترتيب به نوعي نيز او را مي توان پايه گذار علم كلام دانست. او تأكيد داشت كه بايد از تصاوير انسان واره خدا در كتاب مقدس برداشت استعاري كرد. براي نمونه دست خدا يعني قدرت الهي.

مطالعه بیشتر...

نظریه جان لی در مورد عشق (مدل رنگ های اصلی)

جان لی به تبعیت از سه رنگ اصلی، سه سبک اصلی برای عشق قائل شده است. این سه سبک عبارتند از: 1) عشق به یک فرد ایده‌آل، 2) عشق به عنوان یک بازی و 3) عشق به عنوان دوستی.
جان لی در کتاب خود به نام «رنگ‌های عشق» که در سال 1973 منتشر شد، انواع عشق را با رنگ‌های اصلی مقایسه کرده است. درست همان گونه که سه رنگ اصلی وجود دارد، جان لی سه سبک اصلی هم برای عشق قائل شده است. این سه سبک عبارتند از: 1) عشق به یک فرد ایده‌آل، 2) عشق به عنوان یک بازی و 3) عشق به عنوان دوستی.

مطالعه بیشتر...

نظریه هاتفیلد در مورد عشق (عشق دلسوزانه در مقابل عشق شهوانی)

به عقیده الین هاتفیلد، روان‌شناس، عشق دو نوع اصلی بیشتر ندارد: عشق دلسوزانه و عشق شهوانی.
به عقیده الین هاتفیلد، روان‌شناس، عشق دو نوع اصلی بیشتر ندارد: عشق دلسوزانه و عشق شهوانی. عشق دلسوزانه، مشخصه‌اش احترام متقابل، دلبستگی، عاطفه و اعتماد است. عشق دلسوزانه معمولاً در فضایی از احساس درک متقابل و احترام مشترک برای یکدیگر، رشد می‌یابد.

مطالعه بیشتر...

نظریه زیک رابین در مورد عشق (دوست داشتن در مقابل عشق)

زیک رابین، روان‌شناس، عشق را متشکل از سه عنصر می‌داند:
• شرط محبت کردن و بودن با فردی دیگر.
• محبت- ارزش‌گذاری نیازها و خوشی‌های دیگران به قدر نیازها و خوشی‌های خود.
تعلّق- به اشتراک گذاشتن افکار، احساسات و تمایلات خصوصی خود با فردی دیگر.

مطالعه بیشتر...

نظریه استرنبرگ در مورد عشق

مطالعه بیشتر...استرنبرگ معتقد است یک عشق کامل سه بعد دارد: وفاداری، صمیمیت و هوس از نظر او کسی عاشق است که هر 3مؤلفه عشق را به اندازه کافی در وجودش پرورش داده باشد. او همچنین 8 نوع عشق را در روابط دو نفر تعریف می کند.

مطالعه بیشتر...

نظریه فلسفی ارسطو در مورد اشیاء و حرکت

مطالعه بیشتر...در تفکر ارسطو اشیاء عبارتند از ترکیب ماده و صورت. ماده جوهره ی اصلی اشیاء و فاقد هرگونه صورت یا ویژگی خاصی است و از اینرو نمی تواند مرکب باشد و مسلما بسیط است، از این رو می توان آن را یکپارچه و واحد دانست. حال آنکه صورت به عنوان معرف حالت و شکل ماده است و صور خاص ماده از صورت آن حاصل می شود. ماده و صورت متحداً توسط دو مفهوم قوه و فعل تعریف می شوند. فعل حالت و شرایطی است که ماده و صورت در آن قرار دارند. حال آنکه قوه عبارت است از توانایی ها و استعدادهای نهفته در ذات شئ که در صورت مهیا شدن موقعیت می تواند به فعلیت برسد و به ماده صورت تازه ای بدهد. با توجه به تعاریف فوق می توان گفت حرکت عبارت است از به فعلیت رسیدن قوه یا همان تغییر حالت ماده از صورتی به صورت دیگر. زمان، امکان این تغییر صورت یا به فعلیت رسیدن قوه را فراهم می کند.

مطالعه بیشتر...

نظریه جهش دیالیکی هگل

مطالعه بیشتر...منطق هگل که به نام منطق دیالکتیک یا منطق جدلی خوانده می شود دارای سه رکن اساسی است که محوری ترین آنها «اصل وحدت آنتی ها» است. بر مبنای این دیدگاه، حرکت به واسطه ی تقابل «تز» و «آنتی تز» که در نهایت امر به پیدایش «سنتز» منجر می شود، صورت می‌گیرد. می‌توان به جرات اعلام کرد که این رکن، تا به امروز کم خدشه ترین رکن منطق دیالکتیک بوده است.

مطالعه بیشتر...

نظریه جامعه مدنی هگل

مطالعه بیشتر...هگل اجتماع انساني را به دو نوع تقسيم مي‌كند و يكي از آنها را «اجتماع مكانيكي» يا (Gesellschaft) و ديگري را "ارگانيكي" يا (Geminschaft) مي‌نامد. تفاوت عمده و اصلي بين اين دو نوع اجتماع را در اين مي‌داند كه همبستگي در نوع اول بر محور منافع فردي مي‌چرخد در حالي‌كه پيوستگي و تعامل در نوع دوم بر اساس يك سلسله ارزش‌هاي مشترك به‌وجود مي‌آيد و دوام پيدا مي‌كند. هگل در ادامه مي‌افزايد كه جامعه مدني مجموعه‌اي از اجتماعات مكانيكي و مبتني بر منافع فردي را شامل مي‌شود. وي زندگي اخلاقي را به سه مرحله تقسيم‌بندي مي‌نمايد كه از محيط خانواده شروع مي‌شود و به دولت عقلاني و آرماني ختم مي‌گردد و جامعه مدني مرحله‌اي است كه در بين دو مرحله فوق قرار مي‌گيرد.

مطالعه بیشتر...

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-کوانتوم
انرژی نه کمیتی پیوسته بلکه کوانتیده است: یعنی به شکل...
نظریه-تله‌-پاتی-i
بخش نخست: تله پاتی پدیده و قابلیتی است كه اكثر ما...
نظریه-تله‌-پاتی-ii
بخش دوم: انواع تله پاتی‌‌‌تله پاتی از یك دیدگاه به سه...

آخرین مطالب

چرا-مادرتان-شما-را-به-نام-برادرتان-صدا-می-زند؟
دفعه ی بعدی که مادرتان شما را به نام برادرتان...
چرا-مردم-به-خاطر-گرفتن-سلفی،-زندگی-خود-را-به-خطر-می‌اندازند؟
با توجه به شیوع عکس های سلفی و برخی اتفاقات...
مطالعات-نشان-می‌دهند-که-رفتار-پر-خطر،-واگیردار-است
مطالعات نشان می‌دهد که رفتارهای پرخطر نیز مانند خندیدن و...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!