خانه نظریه های جهانی علوم پایه

نظریه گرانش نیوتون

مطالعه بیشتر...دو جسم همدیگر را با نیرویی متناسب که با حاصل ضرب جرم و با نسبت عکس مجذور فاصلۀ بین آنها، می‏ربایند. این نیرو گرانش (جاذبه) نام دارد.

مطالعه بیشتر...

اتم بور

مطالعه بیشتر...مکان الکترون‏ها در اتم منحصر به مدارهای معینی است که «مدارهای مجاز» نام دارند، ولی می‏توانند از یک مدار مجاز دیگر بروند. مدل بور نخستین مدل کوانتومی برای ساختار درونی اتم بود.

مطالعه بیشتر...

مدل اتمی رادفورد

مطالعه بیشتر...اتم از یک مغز یا هسته با چگالی بسیار زیاد و بار الکتریکی مثبت بسیار متمرکز تشکیل می‏شود. قسمت اعظم فضای اتم خالی است، و الکترون‏ها مانند سیارات به دور خورشید، هستۀ مرکزی کوچک آن را دور می‏زنند. اصولاً مدل رادفورد هنوز هم اساساً درست تلقی می‏شود، ولی دانشمندان بعدها آن را اصلاًح کردند.

مطالعه بیشتر...

نظریه ابر رسانایی

مطالعه بیشتر...برخی مواد، در دماهای بسیار پایین، الکتریسیته را بدون هیچ گونه مقاومت، یعنی در واقع بدون هیچ گونه اتلاف مقاومت، یعنی در واقع بدون هیچ گونه اتلاف انرژی، هدایت می‏کنند. این مواد را ابررسانا می‏گویند و کاربردهای فناورانه بسیاری دارند.

مطالعه بیشتر...

مفهوم گروه‏های خونی لانشتاینز

مطالعه بیشتر...خون هر شخص در یکی از سه «گروه خونی» A،B، O قرار می‏گیرد. چهارمین گروه خونی یعنی AB یک سال بعد کشف شد. کشف گروه‏های خونی، انتقال خون را بی‏خطر کرد.

 

 

 

مطالعه بیشتر...

مدل اتمی تامسون

مطالعه بیشتر...اتم کره‏ای است متشکل از پروتون‏های مثبت بار که به الکترون‏های منفی بار را احاطه کرده‏اند (درست مانند کشمکش‏های درون کیک کشمکشی) که تعداد آن‏ها برای خنثی کردن بار مثبت کافی است. مدل تامسون اولین مدل ساختار درونی اتم به شمار می‏آید.

مطالعه بیشتر...

انقباض لورنتس ـ فیتزجرالد

مطالعه بیشتر...به نظر می‏رسد هر شی ء در حال حرکت منقبض می‏شود. این انقباض ناچیز است، مگر آن که سرعت آن شیء نزدیک به سرعت نور باشد.

 

 

 

مطالعه بیشتر...

اصل لوشاتولیه

مطالعه بیشتر...وقتی سیستمی در حال تعادل در معرض تغییر شرایط قرار می‏گیرد، خود را چنان تنظیم می‏کند تا با آن تغییر کند. این اصل نتیجه قانون بقای (پایستگی) انرژی است.

مطالعه بیشتر...

ورود به سایت


حاضرین در سایت

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


آخرین مقالات

نظریه-کوانتوم
انرژی نه کمیتی پیوسته بلکه کوانتیده است: یعنی به شکل...
نظریه-تله‌-پاتی-i
بخش نخست: تله پاتی پدیده و قابلیتی است كه اكثر ما...
نظریه-تله‌-پاتی-ii
بخش دوم: انواع تله پاتی‌‌‌تله پاتی از یك دیدگاه به سه...

آخرین مطالب

چرا-مادرتان-شما-را-به-نام-برادرتان-صدا-می-زند؟
دفعه ی بعدی که مادرتان شما را به نام برادرتان...
چرا-مردم-به-خاطر-گرفتن-سلفی،-زندگی-خود-را-به-خطر-می‌اندازند؟
با توجه به شیوع عکس های سلفی و برخی اتفاقات...
مطالعات-نشان-می‌دهند-که-رفتار-پر-خطر،-واگیردار-است
مطالعات نشان می‌دهد که رفتارهای پرخطر نیز مانند خندیدن و...

ما را دنبال کنید در:

Please install plugin JVCounter!